• Početna
  • Blog
  • „ODREĐIVANJE OPTIMALNE TEHNOLOŠKE ZRELOSTI HRVATSKIH SORTI MASLINA U NJIHOVOM PODRUČJU UZGOJA“

„ODREĐIVANJE OPTIMALNE TEHNOLOŠKE ZRELOSTI HRVATSKIH SORTI MASLINA U NJIHOVOM PODRUČJU UZGOJA“

Podijelite

Puna su nam usta i vode se polemike kako pomoći našim maslinarima, i te polemike se uglavnom svode na neka materijalna sredstva koja treba osigurati maslinarima. To je zapravo jednokratna pomoć jer im se pomogne samo tada, a što poslije. Promišljali smo na tom tragu kako im dugoročno pomoći i došli smo do zaključka da ih treba zapravo naučiti kada je najoptimalnije brati maslinu za preradu u ulje. A to znači odrediti u plodovima maslina optimalnu tehnološku zrelost jer tada će maslinari dobiti najviše ulja, najveće kvalitete. I tako ćemo im pomoći za cijeli život, a oni će to prenositi na buduća pokoljenja. Osnovni ciljevi ovog projekta je da se u 5 – 10 godina praćenja tehnološke zrelosti maslina, podigne kvaliteta i kvantiteta proizvodnje vrhunskog (premium) ekstra djevičanskog maslinovog ulja u Republici Hrvatskoj!

A znajući da optimalna zrelost ovisi o sorti i području uzgoja odlučili smo ispitati tehnološku zrelost Hrvatskih sorti maslina i jednom introduciranom (kao najzastupljenijoj) u njihovom području uzgoja. Tako će ovim istraživanjem biti obuhvaćene sve naša maslinarska područja i slijedeće sorte: Buža, Istarska bjelica i Leccino iz područja sjevernog i južnog dijela Istre, Simjaca sa otoka Cresa te sorte otoka Krka Krčka debela i Plominka, zatim Oblica i Oblica navodnjavana, Mašnjača i Leccino iz Zadarske županije, Oblica i Krvavica Šibensko – Kninska županija, tri sorte (kraljice Dalmacije) Oblica, Levantinka – Šoltanka i Lastovka sa pozicije Kaštel Sućurac otoka Brača i Hvara, te Oblica, Levantinka – Šoltanka sa otoka Šolte i nakraju Drobnica, Lastovka sa otoka Korčule i Oblca iz Konavala južna Dalmacija. Ovo ispitivanje provodimo od 15. rujna do maksimalnog sadržaja ulja u plodovima, a što iskustveno očekujemo do 20. studenog. Uzorkovanje za analize biti će svako 10 dana, a kako će se bližiti optimalan termin berbe i češće svako 5 dana. Na ovo smo se odlučili jer upravo sada su se stekli uvjeti na stručno – znanstvenoj razini. Tako npr. sada raspolažemo sa analitičkim intrumentarijem sa najsuvremenijim analitičkim tehnkama koje vrlo efikasno i jednostavno utvrđuju sadržaj ulja u suhoj tvari ploda masline. Ulje u suhoj tvari ploda masline je bitan podatak i važan jer je to vrlo stabilan pokazatelj sadržaja ulja u plodu, jer se ne mijenja porastom težine ploda. Primjera radi; ako smo ustanovili sadržaj ulja klasičnom metodom u cijelom plodu recimo 15-stog listopada i ustanovili sadržaj ulja od 22 % onda će po toj metodi sadržaj ulja 01. studenog biti oko 18 % zbog povećanja težine ploda na račun vode u plodu masline.

Ovaj projekt se realizira od strane tvrtke NIR analiza d.o.o iz Zagreba u koji se od ove godine uključila i Hrvatska poljoprivredna šumarska savjetodavna služba, a to je nastavak istraživanja od prije godinu dana koji je postavljen od strane prof. dr. sc. Mirka Gugića, iznimnog stručnjaka i znanstvenika, neupitnog autoriteta hrvatskog maslinarstva i uljarstva. Dakle postavljen je od stručnjaka koji je imao znanje, a nit vodilja bile su i njegove riječi „Ono što mi dajemo maslinarima je za vječnost i ne može se mjeriti sa nikakvim donacijama ma kolike one bile od bilo kojih donatora.“ Očekivani rezultati projekta po kvaliteti: U Hrvatskoj se po prvi puta na nivou države i suradnje mjerodavnih državnih institucija provodi praćenje tehnološke zrelosti tj. točnog termina berbe maslina, te takvom informacijom podiže kvaliteta maslinovog ulja. Ne manje bitno je i to da se s tom informacijom verificira, valorizira i ujednačava kvaliteta kompletno proizvedenog ulja u RH. I kvantiteti: ovim projektom Hrvatsko maslinarstvo će na sadašnje stanje fonda stabala i produkciju ulja od cca. 6.000 t godišnje i randman koji je u prosjeku za sve sorte cca. 15 %, podići randman za cca. 3-5 % što je povećanje do 1/3 zatečenog stanja.

A to je do 2.000 t ulja više u proizvodnji na godišnjoj bazi, što u novcima iznosi cca. 200.000.000,00 HRK.

Retoričko pitanje, koja to zapravo fondacija može dati toliko sredstava svake godine – nijedna.

Zaključak svega je da se brinemo o našem nacionalnom blagu, a dokaz je ovaj projekt koji je od krucijalne važnosti za razvoj modernog maslinarstva u RH. Po prvi puta se za ovu poljoprivrednu kulturu daje kompletna agrotehnička mjera uz gnojenje, rezanje, navodnjavanje, zaštitu, čuvanje ploda. A to je „berba maslina“ tj. točan termin berbe maslina!!!

Dragi maslinari mislim da smo pogodili u sridu…

Tomislav Filipović dipl.ing. prehrambene tehnologije

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

Virtus dizajn
Virtus dizajn
Pirovačka 14
10040 Zagreb
Croatia
Tel: 092 339 1379
Otvoreno:
09:00 - 17:00
Virtus dizajn