OBLICA – kraljica

Podijelite

Najrasprostranjenija i najvažnija sorta u Hrvatskoj. Uzgaja se za proizvodnju ulja i kao stolna sorta. Smatra se autohtonom i najstarijom Dalmatinskom sortom, ali se uzgaja posvuda u Hrvatskoj gdje uspijevaju masline. Ima je u Crnogorkom primorju, a prenesena je i u udaljene zemlje. Kao što su Južnoafrička Republika, Australija, Kalifornija i Kina, iako se u tim zemljama ne uzgaja kao komercijalna sorta na većim površinama.

Ime je dobila po okruglastom, oblom obliku ploda. Ima najviše sinonima od svih maslina u nas. U lstri je nazivaju orkola i debela, na Krku lošinjska, krčka i debela, na Rabu i Pagu orkula, u Crikvenici torkula, debela i torkuljica, u Skradinu sladunica, u Trogiru, Kaštelima, na Šolti i na Braču domaća, na Šipanu i u Slanom trognja i trgulja, u Cavtatu balunjača, a najviše sinonima ima na Pelješcu: mekura, orbula, sorbulača i srkulača. U Dubrovačko-neretvanskoj županiji (osim Šipana i Lastova) udio oblice u ukupnom broju stabala je oko 6000.

Razvija srednje bujno stablo okruglaste krošnje nalik kugli. List je duguljast, eliptično-kopljast i čvrst. S lica je tamnozelene boje, a s naličja zelenkastosive. U sušnim razdobljima lišče se uvija i postaje smeđasto. To je rana sorta: od cvatnje do zriobe potrebno je 165 dana. Oblica se odlikuje velikim brojem cvjetova, ali samo ih je četrdesetak posto plodnih. Plod je krupan. Tijekom dozrijevanja mijenja boju od zelene u žućkastu, zatim u crvenkastu, koja na kraju prelazi u crnu. Zreli plod je okruglast, dug prosječno 1,8 cm, širok oko 1,6 cm i prosječne mase oko 5 grama. Kožica ploda je čvrsta, ali mekana i jestiva.

Ovisno o položaju, tlu, klimatskim i drugim uvjetima, sadržaj ulja u plodu kreće se od 17 do 22%. Plod je pogodan za jelo i za sve oblike konzerviranja. Dobro svojstvo oblice je i njezina sposobnost pomlađivanja ili regeneracije. U prirodnom uzgoju spontano se pomlađuje kad staro drvo propadne. U skromnim uvjetima, u kojima se pretežito uzgaja, rodi osrednje i neredovito, ali zahvalno rodom vrati svaki zamah motikom, odmjereni rez, mrvu gnoja i osobito svaku kap vode koja joj se da pa makar bila i bočata. Pretežito je stranooplodna. Za oplodnju traži pelud druge sorte. Dobri oprašivači su sorte –>MASTRINKA, –>DROBNICA, –>LEVANTINKA i –>LITUŠA, a u novije se vrijeme u maslinike kao oprašivač sadi sorta Leccino. Osnovna karakteristika kojoj Oblica može zahvaliti tako veliku raširenost kod nas i obljubljenost kod naših maslinara jest to što je Oblica otporna na sušu, vjetrove i niske temperature, pa je pogodna za uzgoj i na škrtijim, plitkim kamenitim tlima.

Osjetljiva je na TRULEŽ DRVA i –> MASLINOVU MUHU, a srednje osjetljiva na –>PAUNOVO OKO I –>RAK MASLINE. Ulje je dobro i odlikuje se mirisom i okusom po zrelom plodu masline, blago je pikantno i gorko, izražene slatkoće. Oblica se također pokazala dobrom za konzerviranje u zelenom i zrelom stanju.

 

https://www.facebook.com/niranalizad.o.o/

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

Virtus dizajn
Virtus dizajn
Pirovačka 14
10040 Zagreb
Croatia
Tel: 092 339 1379
Otvoreno:
09:00 - 17:00
Virtus dizajn